Beskrivelse
1/2 Whiting Spey Nakker – Pattegris fjer
Vælg selv dine favoritter blandt de mange fede farver – Whiting Spey rooster cape – Hane nakker til pattegrisen kystflue.
Speynakkerne er nok det fluebindings materiale, som har skabt mest opmærksomhed de sidste par år. “Pattegrisen” er en væsentlig faktor, men mange andre kreative mønstre har set dagens lys, hvor Whiting Spey-nakker er anvendt. Både til kystfluer men også til moderne laksefluebinding. Whiting spey hane nakkerne har utrolig lange og bløde fibre der bevæger sig godt og lokkende i vandet. Fjerstammerne på disse speyfjer er utrolig tynde og nemme at arbejde med.
Det er et materiale som er helt i særklasse, og lige så meget værd for kyst, havørred og laksefluebinderen, som de ultra små hackler til tørfluer er for tørfluebinderen. Prøv også et spey hackle forrest på dine lakse fluer til åen og du vil opnå smukke og velfangende fluer til laks og havørred.
Du kan herunder se en rigtig god instruktion af hvordan du binder “Pattegrisen”
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.