Her kan du se det samlede resultat for dette års efterårsudgave af Seatrout Open

Ny rekord i STO historie med en vinderfisk på hele  5,895 kg fanget af Jim Nielsen

Samlede deltagerantal = 411

Har i fangst- eller stemningsbilleder ude fra kysten så vil vi meget gerne se dem. Fx via hashtag #seatroutopen eller ved at sende dem til [email protected]

 
 Fredag i alt 96 havørreder indvejet

Lørdag i alt 54 havørreder indvejet

Søndag i alt indvejet 24 havørreder

Totalt 174

Tilmelding dig nu  til Seatrout Open 8-10 april 2016

SAMLET _VINDER

Lodtræknings vinderen
Lodtræknings vinderen Nicolas Dissing
IMG_8201
Kort med fangsterne

 

DSC_1391

martin-2
Martin Hansen 65 cm. 3,09 kg.
per-schmidt
Per Schmidt 59 cm. 2,33 kg.

DSC_1322

DSC_1318_Thomas_Graversen
Thomas Graversen 61,5 cm. 2,4 kg.

 

Ronni Jensen, Odder - Team Kondisko
Ronni Jensen, Odder – Team Kondisko
IMG_1365
Anders Witthøft (tv). Rene Voltelen, Havørred, 3,1 kg. (Th)
  1. Jim Nielsen, Gislev 5,895 kg. 76 cm. Østfyn rejeflue
  2. Rene Voltelen, Tinglev 3,100 kg 67 cm Gåsevig på Flue
  3. Martin Hansen, Odense 3,085 kg. 65 cm. Hindsholm, Pattegrisen
  4. Rene Nielsen, Bolderslev 3,070 kg. 67 cm. Genner Bugt Flue
  5. Ronni Jensen, Odder – Team Kondisko 2,800 kg. 63 cm. Flyvesandet – blink
  6. Bent Rosenholm, Ringe 2,720 kg. 63 cm Svelmø Flue
  7. Thomas Graversen, Odense S. 2,405 kg 61,5 cm Nistedvej Gulp Tobis
  8. Per Smidt, Faaborg 2,335 kg. 59 cm. Vigø, Raslegrisen
  9. Gert Jansen, Tønder 54 cm. 1,860 kg. Haderslev Fjord Flue
  10. Kim Nielsen, Odense N. 1,850 kg. 54 cm. Nistedvej Grøn Boss blink
  11. Andy Nielsen, Aarup, 1,840 kg. 55 cm. Østfyn, Flue
  12. Lars Kühnau, Odense C. 1,835 kg.. 52 cm. Sydfyn, Stripperen
  13. Rune Theander, Nørrebro 1,835 kg. 56 cm. Æbelø Tobisblink
  14. Bård Thomsen Havørred 1,8 kg 52,5 cm  Weddelsborg på flue
  15. Andy Nielsen, Årup 1,760 kg. 53,5 cm. Østfyn, flue – UDGÅET – større fisk indvejet
  16. Martin Fisher, Odense NV 1,740 kg 53 cm Nistedvej på Flue
  17. Niels Hougaard, Bogense 1,735 kg. 54,5 cm. Æbelø Brun Fyggi
  18. Niels Lühr, Morud 1,72 kg. 54 cm. Lillebælt, Salty wobler
  19. Christian Klien, Odense S. 1,71 kg. 51,5 cm. Sydfyn Stripperen
  20. Bent Mæng Havørred 1,69 kg 55 cm Sønderskov på skumflue
  21. Daniel Christensen Havørred 1,68 kg 53 cm Lillebælt på spin
  22. Ken Henriksen, Padborg 1,65 kg. 53 cm. Flensborg Fjord. Stripper blink.
  23. Thomas Mahnke, Helwegen (Tyskland) Havørred 1,63 kg 55,5 cm Kerteminde Flue
  24. Kristian Grønkål, Svinninge 1,62 kg. 54 cm. Kejbjerg, Gennemløber
  25. Thomas Willeke, Ringe 1,62 kg 56,5 cm Flyvesandet på Flue
  26. Niklas Frandsen, Odense N. 1,61 kg. 53 cm. Æbelø Stripperen
  27. Claus Børgesen, Odense S. 1,59 kg. 51 cm Faldsled, Flue
  28. Jan Nielsen Havørred 1,59 kg 54 cm Nyborg på stripper blink
  29. Preben Kristensen, Almind 1,58 kg. 52 cm. Æbelø, Flue
  30. Henrik Christensen, Højer 1,53 kg 54 cm. Rådehoved. Pattegrisen
  31. Per Smidt, Odense S. 1,520 kg. 53 cm. Avernakø – flue
  32. Troels Skov, Munkebo 1,50 kg. 52,5 cm. Fyns Hoved Flue – Regnbuesvinet
  33. Kaj Nielsen, Bolderslev 1,47 kg. 54 cm. Genner Bugt Orm
  34. Tommy Thomsen, Them 1,46 kg. 51,5 cm. Trelde Næs flue
  35. Bjarne Larsen, Odense SV. 1,45 kg 52 cm Vestfyn spin smelt blink
  36. Jan Hollænder, Kolding 50 cm 1,44 kg. Føns Flue
  37. Nicolaj Knage, Odense 1,44 kg. 51 cm. Langeland, Langelandswobleren
  38. Poul Olsen, Rødekro 1,40 kg. 50 cm. Haderslev Fjord, Flue
  39. Kåre Nebelung Havørred 1,40 kg 50 cm Egebjerg på spin
  40. Stig Brodersen, Haderslev 1,40 kg. 52 cm. Haderslev Fjord, Blink
  41. Stig Bo Funder, Odense SØ. 1,39 kg. 49 cm. Æbelø, Stripper blink
  42. Carsten Gad Havørred 1,39 kg 51 cm Weddelsborg på stripper
  43. Jonas Stavski, Augustenborg 1,38 kg. 50,5 cm. Skansen Blink
  44. Søren Linnemann, Ålborg 1,38 kg 52 cm Enebærodde Flue
  45. Martin Suensen, Esbjerg 1,38 kg 52 cm Weddelsborg spin
  46. Thomas Midtgaard, Horsens 1,35 kg. 51 cm. Gabet, Pattegrisen
  47. Michael Corbelens, Ballerup Havørred 1,34 kg 50 cm Bøsøre på Sømmet
  48. Thomas Larsen Team SaltflyFyn, Odense NV. 1,33 kg 48 cm Hindsholm Flue/Børstedrengen
  49. Michael Petersen, Vissenbjerg 1,33 kg 50,5 cm Assens på Stripper
  50. Kasper Lauersen, Agedrup 1,32 kg. 49 cm. Hindsholm, Magnus
  51. Søren Hansen, Vejle 1,30 kg. 48 cm. Lillebælt Bombarda/flue
  52. Per Andersen, Odense 1,30 kg. 49 cm. Fynshoved, Børsteorm
  53. Thomas Jørgensen, Kbh. F. 1,30 kg. 51 cm. Stavreshoved – Wobler
  54. Anders Witthøft, Åbenrå 1,30 kg 52 cm Genner Bugt på Flue
  55. Kenneth Langvik, Herlufholm 1,29 kg. 47 cm. Bøsøre Flue
  56. Jim Hansen, Odense 1,29 kg. 50 cm. Nistedvej, Flue
  57. Anders bak, Horsens 1,27 kg. 50 cm. Purreskoven – Flue Det brune punktum
  58. Kenneth Peters, Fredericia 1,26 kg. 49 cm. Æbelø, Pattegrisen
  59. Henrik Qvirin Reiter, Kbh. S. 1,25 kg 49 cm Helnæs wobler
  60. Kristian Jørgensen, Hårby 1,23 kg 46,5 cm Helnæs Bombarda /sort muddler
  61. Karsten Kold, Odense N. 1,22 kg 48 cm Nordfyn på flue/Flash nr.9
  62. Kurt Slangerup, Broby 1,22 kg 48 cm Helnæsbugten på Flue Magnus
  63. Martin D. Nielsen, Skårup 1,22 kg 50 cm Nyborg på Brenda fluen
  64. Thomas Lynge, Munkebo 1,22 kg. 52 cm. Æbelø Flue Leo’s shrimp
  65. Thomas Hansen, Vejle 1,20 kg. 48 cm. Haderslev Fjord Salty wobler
  66. Michael Andersen, Næstved 1,2 kg. 49 cm. Bøsøre Rejeflue
  67. Alex Jensen, Silkeborg 1,2  kg. 49 cm. Lillebælt Stripperen
  68. Klaus Persson, Høyer 1,2 kg. 49 cm. Kegnæs, Flue
  69. Niels Frederiksen, Gråsten 1,20 kg. 50 cm. Snogbæk Flue
  70. Tom Smidt, Fredericia 1,18 kg. 49 cm. Vestfyn, Flue
  71. Frederik Ditlev Havørred 1,17 kg 47 cm Langeland på Flue
  72. Bert Dries (Holland) Havørred 1,16 kg 47 cm på Flue
  73. Troels Holstein Kaa – Team Kondisko, Egå 1,16 kg. 49 cm. Båring Vig – pink mini reje
  74. Henrik Hofmann Havørred 1,15 kg 50 cm Flue Brenda
  75. Martin Hasseltoft, Middelfart 1,14 kg 47 cm Vestfyn på flue/ STF rejen
  76. Lasse Lendal Havørred 1,14 kg 47 cm Langeland på fluen brenda
  77. Chris Halling, Aarup 1,14 kg. 48 cm. Gamborg fjord, Kobberbassen
  78. Mads Schmidt Team KystFlue, Nyborg 1,14 kg. 48,5 cm. Svelmø Rejeflue
  79. Marcel Nielsen Havørred 1,13 kg 47,5 cm Fredericia på flue
  80. Gert Jansen, Tønder 1,13 kg. 50 cm Haderslev Fjord, Flue (udgår større fisk indvejet)
  81. Lasse Pedersen Havørred 1,19 kg 46 cm Spin lillebælt
  82. Frank Rubart, Millinge 1,12 kg. 47 cm Horne – Blink
  83. Ruben Jepsen Team SaltflyFyn , Odense NV. 1,10 kg 47 cm Kerteminde på flue/pattegrisen
  84. Brian Lillegaard, Varde 1,1 kg. 48 cm. Langeland – blink
  85. Martin Schmidt, Esbjerg 1,11 kg 49 cm Wedelsborg spin rotator
  86. Christian Neumann, Odense SV 1,09 kg 48 cm Ålehovedet Fluen Magnus
  87. Martin Jensen, Løngby 1,08 kg. Assens, Orm
  88. Nicolas D. Jansen 1,08 kg 47 cm Elsehoved på spin — LODTRÆKNINGSVINDER
  89. Lars Iversen, Valby 1,07 kg. 48 cm. Aborg Strand Flue
  90. Jim Jensen, Slagelse 1,06 kg. 48 cm. Bøsøre Pattegrisen
  91. Joachim Waser, Smørum 1,06 kg. 48 cm. Helnæs blink
  92. Anders Mauicus, Vissenbjerg 46 cm. 1,05 kg. Odense Fjord Flue
  93. Christoffer Rasmussen Havørred 1,05 kg 47 cm Båring Vig på spin / tobis
  94. Jesper Jørgensen Havørred 1,04 kg 43 cm Helnæs på Fluen Magnus
  95. Kenneth Clausen, Odense SV. 1,03 kg. 47 cm Helnæs, Møresilda
  96. Jakob Svendsen, Fredericia 1,02 kg 46,5 cm Fredericia Flue/Magnus
  97. Kent Andersen, Faaborg 1,02 kg 47 cm Dyndkrogen spin Lawson Gnom wobler
  98. Sutthithai Boysen, Århus 1,01 kg. 44 cm. Gamborg fjord, Pattegrisen
  99. Robert Henrich, Berlin (Tyskland) Havørred 1,01 kg 47 cm Ålehovedet Blink
  100. Frank Hansen, Padborg 1,0 kg. 44 cm. Augustenborg fjord, Flue
  101. Jesper Roholm, Karlslunde 1,00 kg. 46 cm. Aborg Strand – Flue
  102. Lars L. Lund, Tranbjerg 1,00 kg. 46 cm. Lillebælt Pattegrisen
  103. Anders Krarup, Vanløse 1,00 kg. 47 cm. Wedelsborg, Flue
  104. Preben Damm, Odense 0,99 kg. 44 cm. Fåborg, Flue
  105. Claus Primdahl, Odense SV. 0,99 kg 45 cm Assens på Flue/Kobberbassen
  106. Andre Jensen, Odense 0,99 kg. 48 cm. Æbelø, Børsteorms flue
  107. Allan Ryberg, Ringe 0,98 kg. 44cm. Langeland, Wobler
  108. Jesper Nielsen, Svendborg 0,98 kg. 44 cm. Tåsinge Flue
  109. Thor Rasmussen, Middelfart 0,98 kg. 45 cm. Båring Vig flue
  110. Eric Ammundsen, Morud 0,97 kg 44 cm. Nordfyn Hjemmegjort blink
  111. Rune Theander, Kbh. N. 0,97 kg. 45 cm. Helnæs Blink
  112. Sune Nielsen, Odense C. 0,97 kg. 45 cm. Faaborg Blink D360
  113. Poul Lund, Hovedgård 0,97 kg. 46 cm. Lillebælt flue
  114. Benjamin Jacobsen, Frederiksberg 0,96 kg. 46 cm. Haderslev Fjord Stripperen
  115. Finn Emilluissen Havørred 0,96 kg 46 cm Ballen på Spin
  116. Steen Jæger, Augustenborg 0,96 kg. 46 cm. Ørbyhage, Flue
  117. Kasper Thomsen Team Kystflue, Odense S. 0,96 kg. 49 cm. Svelmø Rejeflue
  118. Henrik Frederiksen, Odense 0,95 kg. 47 cm. Helnæs, Flue
  119. Rene Andersen, Fredericia 0,94 kg. 44 cm Kolding Fjord Wobler
  120. Jacob Bonde, Langeskov 0,90 kg. 43 cm. Skansen – Flue Kobberbassen XL
  121. Casper Andersen, Silkeborg 0,90 kg. 46 cm. Assens Hindsholmfluen
  122. Benjamin Nielsen, Gistrup 0,89 kg 42,5 cm Langeland Flue Brenda
  123. Brian Jensen, Brøndby 0,89 kg. 45 cm. Assens, Orm
  124. Carsten Nørgaard, Rønne 0,88 kg. 49 cm. Egebjerggård, Lolita fluen
  125. Claus Frederiksen Nr. Aaby 0,87 kg 42 cm Middelfart på fluen Black Demon
  126. Mads Grue, Odense SV. 0,87 43 cm. Assens – Spin
  127. Per Lauersen, Odense S. 0,87 kg. 43,5 cm. Kerteminde Møresildablink
  128. Mikael Radoor, Hundslev 0,87 kg. 44,5 cm. Kolding Fjord wobler
  129. Michael Ibsen, Søndersø 0,87 kg. 45 cm. Æbelø Flue
  130. Brian Larsen, Agedrup 0,87 kg. 43,5 cm. Fåborg, Blink
  131. Bent Lange, Kerteminde 0,87 kg. 44 cm. Langeland, Boss blink
  132. Sephastian Nielsen, Svinninge 0,86 kg. 43 cm. Kajbjerg, Pattegrisen
  133. Jacob Fog, Herlev 0,86 kg. 44,5 cm Faaborg, Pattegrisen
  134. Jeppe Hofmann Havørred 0,856 kg 44 cm Vejle fjord Flue Pattegris
  135. Heiko Pedersen, Tinglev 0,85 kg. 43 cm. Als Pattegrisen
  136. Orla Johansen, Helsingør 0,84 kg 43 cm. Lundegård Grå rejeflue
  137. Freddie Nielsen, Humlebæk 0,84 kg. 43 cm. Fåborg, Kobberbassen
  138. Jesper Ø. Nielsen, Middelfart 0,84 kg. 43 cm. Vejlbyskov Flue Fyggi
  139. Jim Nielsen, Gislev 0,84 kg. 45 cm. Østfyn – Bombarda/reje – UDGÅET en smule større fisk indvejet senere
  140. John L. Pedersen, Fredericia 0,83 kg. 41 cm. Gamborg, Wobler
  141. Peter Paranowske, Solrød Strand 0,83 kg 42 cm på flue
  142. Mogen Mang Havørred 0,83 kg 44 cm Sønderskov på wobler
  143. Christian Kjeldsen, Højbjerg 0,82 kg. 42,5 cm. Fyns Hoved, Blink
  144. Finn Johansen, Svendborg 0,82 kg. 43 cm. Skansen – flue
  145. Martin Hansen, Odense 0,82 kg. 43 cm. Fåborg, Pattegrisen – UDGÅET – større fisk indvejet
  146. Bjarne Nielsen, Viborg 0,82 kg. 44 cm. Helnæs, Blink
  147. Lars Lindal, Fjerritslev 0,82 kg. 44 cm Bøgebjerg, Tobisflue
  148. Peter Schjøtt, Haderslev 0,80 kg. 42 cm. Haderslev Fjord Blå Toby
  149. Kim Søresnen, Odense SØ 0,80 kg. 43,5 cm. Nyborg Savagear Mayfly
  150. Andreas Filyo, Hamelm – Tyskland 0,78 kg. 43 cm. Skansen Rejeflue.
  151. Mads Petersen, Ejby 0,79 kg. 42 cm. Middelfart, Flue
  152. Morten Ørnstrup, Kolding 0,79 kg. 42,5 cm. Kolding Fjord Gul Pattegris
  153. Marcus Bethmann, Berlin 0,79 kg. 45 cm. Assens Wobler
  154. Thomas Larsen, Odense C. 0,78 kg. 41,5 cm. Nyborg Stripperen
  155. Bo Frederiksen, Middelfart 43 cm 0,77 kg Middelfart på Magnus fluen
  156. Henrik Nielsen, Faaborg 0,76 kg 44 cm Helnæs på Flue
  157. Eric Reib Havørred 0,75 kg 41,5 cm Snave på Spin
  158. Andreas Kældsø, Tommerup 0,75 kg 43 cm Assens spin/Rotator
  159. Frank Pedersen, Odense SV. 0,73 kg. 42 cm Å Strand – blink
  160. Klaus Stenmann, Ringe 0,73 kg. 44 cm. Sønderby Klint Pattegrisen
  161. Benny Knudsen, Faaborg 0,73 kg. 44 cm. Faaborg, Möresilda
  162. Flemming Sørensen, Munkebo 0,72 kg 40 cm Gamborg Fjord Bombarda / Grå frede
  163. Nikolai Winkel, Sønderborg 0,72 kg. 42 cm. Flue, Ørbyhage
  164. Søren Jørgensen, Årslev 0,70 kg. 41 cm. Østfyn Flue Pattegrisen
  165. Dennis F. Rasmussen, Rødekro 0,70 kg. 42 cm. Gåsevig, Flue
  166. Peter Schnitger, Reiback (Tyskland) Havørred 0,69 kg 41 cm på Flue
  167. Jens Anorcasen, Årup 0,68 kg 41 cm Assens på Stripper
  168. Jon Sztab, Tyskland 0,68 kg. 42 cm. Østfyn, Magnus
  169. Martin Hye, Gram 0,68 kg 43 cm. Haderslev Fjord, Flue
  170. Brian Børgesen Havørred 0,67 kg 40 cm Helnæs på Spin
  171. Rasmus Larsen Havørred 0,66 kg 40 cm Haderslev Fjord Wobler
  172. Kajai, Odense S. 0,64 kg. 41 cm. Faaborg blink
  173. Henrik Madsen, Korsør 0,602 kg. 40 cm. Fyns Hoved Blink
  174. Willy Bonnie, Holland 0,59 kg. 42 cm. Å strand, Flue
andy
Andy Nielsen 55 cm. 1,84 kg.

stemnings

Rene Nielsen 3,07 - 67 cm.
Rene Nielsen 3,07 – 67 cm.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Vi anvender cookies, for at tilpasse indhold, funktioner og analysere trafikken. Flere oplysninger

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk